20180921 100920 W tym roku trwa jubileuszowa 25. Akcja „Sprzątanie świata”. W Warszawie odbyło się centralne wydarzenie tej edycji – sprzątanie brzegów Wisły z udziałem ambasadorów i wolontariatów pracowniczych. Pogoda dopisała, w stolicy zebrano ponad pół tony śmieci, ale – jak podkreśla Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia – „zauważalnie mniej niż rok temu”.

 


Od dawna było tak, że to, co działo się w Warszawie, stawało się popularne w całej Polsce, toteż młodzież z LO w Dubience bardzo chętnie przyłączyła się do Akcji „Sprzątanie świata”. 21 września 2018 roku wszystkie klasy wraz z wychowawcami i wyznaczonymi nauczycielami udały się w trzy strony gminy Dubienka, aby zbierać śmieci wyrzucone do rowów, m.in. przez niefrasobliwych kierowców. Młodzież naszego Liceum przeznaczyła na w/w Akcję około 2 godzin i zebrała – może nie pół tony – ale z pewnością kilka worków posegregowanych odpadów.

 


W ten sposób Akcja „Sprzątanie świata” ma zachęcić nie tylko mieszkańców Dubienki, Uchańki, Rogatki czy Skryhiczyna, ale całej Polski do niepozostawiania po sobie butelek, opakowań czy niedopałków, a także wzbudzić poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Młodzi ludzie mają nadzieję, że warszawska moda na noszenie śmieci do kosza oraz drewna na ognisko – a nie drzewa – udzieli się mieszkańcom gminy Dubienka. A z racji Jubileuszu Akcji „Sprzątanie świata” warto przytoczyć słowa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, inicjatorki tego działania w Polsce i założycielki Fundacji Nasza Ziemia: „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przez te 25 lat brali udział w Akcji. - powiedziała - Szczególnie serdecznie dziękuję dziennikarzom wszystkich mediów, którzy znakomicie rozpowszechnili przesłanie Akcji na całą Polskę. Chciałabym podkreślić, że każdy z nas powinien dbać o środowisko, bo przecież środowisko to nasz wspólny dom. Akcja jest dobrowolna, dlatego bardzo mnie cieszy, że przez 25 lat ponad 20 milionów Polaków – wspaniałych wolontariuszy – zaangażowało się w Akcję. Chciałabym też, aby każdy z nas pokochał swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień…”


Zgodnie przesłaniem pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz wychowawcy klas – pani Jolanta Mazurkiewicz oraz pani Katarzyna Kata – wraz z nauczycielami – panem Stanisławem Strelczukiem, panią Marią Pastuszak i księdzem Łukaszem Kardaszewskim wspólnie z młodzieżą zbierali śmieci, dając tym samym przykład szacunku dla przyrody i miłości do „swojego małego kawałka Ziemi”: Uchańki, Skryhiczyna czy Rogatki…
Fundacja Nasza Ziemia zachęca wszystkich, aby z okazji Jubileuszu sadzić drzewa, gdyż będzie to najlepszy dar dla Ziemi i dla ludzi. W ten sposób powstanie Galeria Drzew Jubileuszu. A zatem młodzież LO w Dubience wzywa wszystkich miłośników przyrody do sadzenia drzew i wysyłania swoich zdjęć do Galerii!!!

© 2021 LO w Dubience, email: serwis@lodubienka.pl