Uroczystość Święta Patrona w naszej szkole odbyła się dnia 01.października 2014 roku przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w intencji kombatantów Armii Krajowej i całej społeczności szkolnej. Następnie wszyscy ze sztandarem udali się do budynku szkoły, gdzie miała miejsce druga część obchodów – uroczysta akademia o charakterze patriotycznym, przygotowana  przez panią Jolantę Mazurkiewicz i panią Anitę Poliwczak. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Grażyna Jarosz z zespołem.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: przedstawiciele Chełmskiego Środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Straży Granicznej ze Skryhiczyna, Chełma i Włodawy,  Kuratorium Oświaty, Nadleśnictwa Strzelce, władz i instytucji lokalnych. Pani dyrektor wszystkich serdecznie powitała. Jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy w Dubience - Waldemar Domański, który wyraził swoje zadowolenie z wzorowej współpracy z naszą szkołą. Z kolei pan major Robert Kaper podkreślił wkład pracy pani Dyrektor i grona pedagogicznego w prawidłowe funkcjonowanie szkoły i zapewnił uczniów, że mogą być dumni ze swojej szkoły, gdyż  - znając inne wie, że nie każda zapewniłaby uczniom takie możliwości kształcenia w ramach służby granicznej. Następnie pan Dariusz Sułkowski przypomniał, że w życiu człowieka bardzo ważna jest pamięć i tożsamość. Nie znając historii, nie wiemy, kim jesteśmy. Ojczyzna to miejsce, gdzie powinniśmy mieszkać i pracować, bo tu jesteśmy sobą. Wspomniał obchody Święta Patrona w naszej szkole  z udziałem Tadeusza Persza  ps. "Głaz" - żołnierza 27. WDP AK i pierwszego prezesa Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w latach 1987-2003. Obecny przedstawiciel tego środowiska Stanisław Senkowski stwierdził, że posiadanie  takiego patrona, którym jest 27. WDP AK, to wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie. Zaprosił do odwiedzenia pomnika postawionego w Chełmie przy  al. Piłsudskiego ku czci Polaków, ofiar zbrodni dokonanych na Kresach Wschodnich przez ukraińskich nacjonalistów. Emerytowany dyrektor szkoły pan Edward Kotowski wspomniał okoliczności nadania szkole w 1990 roku imienia 27.Wołyńskiej Dywizji AK i życzył jej dalszego rozwoju.

Święto Patrona było dla uczniów nie tylko lekcją historii związaną z ich najbliższą Ojczyzną, ale także lekcją patriotyzmu. Wszyscy zasłuchani w słowa wierszy Władysławy Misiury i  wzruszające  pieśni o Wołyniu, a także  w opowieści o dziejach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK poznali, co to znaczy wcielić w życie słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor  Dorota Elsheikh podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie obchodów Święta Patrona Szkoły, a wszystkim gościom za przybycie i  zaprosiła na poczęstunek.

Przejdź do galerii zdjęć

© 2021 LO w Dubience, email: serwis@lodubienka.pl