IMG 2125 IMG 2110 IMG 2113

galeria-kliknij

.

Narodowe Czytanie Nowel w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience odbyło się 5 września 2019 roku. Nasza szkoła już po raz czwarty włączyła się do akcji Narodowego Czytania organizowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W tym roku lekturą Narodowego Czytania były polskie nowele. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wybrali 8 nowel z ponad 100 propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Oto one:
1. Eliza Orzeszkowa „Dobra pani”,
2. Maria Konopnicka „Dym”,
3. Bolesław Prus „Katarynka”,
4. Bruno Schulz „Mój ojciec wstępuje do strażaków”,
5. Władysław Stanisław Reymont „Orka”,
6. Stefan Żeromski „Rozdziobią nas kruki, wrony…”,
7. Henryk Rzewuski „Pamiętniki Soplicy Sawa”,
8. Henryk Sienkiewicz „Sachem”.
Wybrane utwory reprezentują klasykę polskiej noweli. Pochodzą one z różnych epok od romantyzmu do dwudziestolecia międzywojennego, ale łączy je to, co najważniejsze – są trwale wpisane w historię polskiej literatury.
Fragmenty w/w nowel pięknie przeczytali nauczyciele i uczniowie naszej szkoły: Pani Dyrektor Kazimiera Ciupa, pani Bożena Wintmiller, pani Maria Pastuszak, pani Anita Poliwczak i pani Marzena Karczmarczyk, a także uczniowie: Martyna Jamróz, Klaudia Burak
i Mariusz Graf. Słowa uznania należą się także konferansjerom z klasy III: Natalii Panas
i Łukaszowi Strycharzowi.
Narodowe Czytanie Nowel w naszej szkole zorganizowali nauczyciele bibliotekarze - p. Katarzyna Kata i p. Anita Poliwczak oraz nauczycielka języka polskiego - p. Jolanta Mazurkiewicz. Bardzo dziękujemy!

red.MC, KK i JM

© 2019 Zespół Szkół w Dubience