Już od dziewięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Dziś, 2 listopada 2023 r., rozpoczyna się wielkie święto czytelnictwa! W tegorocznej edycji stawiamy na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego. Przedpremierowo, już od 26 października, książki udostępnione w ramach tegorocznej odsłony Czytaj PL mogli wypożyczyć uczestnicy 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz czytelnicy i czytelniczki portalu LubimyCzytac.pl.
Akcja szyta na miarę! - więcej...
red.. KK
graf. MC
Wieczorem 24.05.2023 r. w internacie szkolnym odbył się Nocny Maraton Czytania. Oliwia Makowska, uczennica kl. III, odczytała fragment światowego bestsellera literatury młodzieżowej „Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman. Wyświetlono też film, ekranizację ww. książki, o tym samym tytule. Wszyscy biorący udział w wydarzeniu konstruktywnie spędzili czas pochłonięci lekturą. Nocny Maraton Czytania zorganizowały: p. Katarzyna Kata, p. Marta Soja i p. Anita Poliwczak.
.
.
red. KK
foto. KK
Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji projektu - „Upoluj swoją książkę” - organizowanego w ramach akcji promującej czytelnictwo „Czytaj PL”, dzięki której uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju mogą zupełnie za darmo przeczytać 18 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Kod QR zapewniający dostęp do 18 tytułów jest już aktywny.
Zachęcamy do wzięcia udziału w powyższej akcji! - więcej...
.
red. KK
.
.
W piątek 2 września 2022 r. nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji Narodowego Czytania objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem czytali wybrane utwory Adama Mickiewicza wchodzące w skład zbioru „Ballady i romanse”.
Pani Dyrektor Kazimiera Ciupa, ks. Marian Wyrwa i Pani Dorota Ulanicka rozpoczęli Narodowe Czytanie balladą „Romantyczność”, która jest powszechnie uważana za literacki manifest romantyzmu w Polsce. Następnie Pani Katarzyna Kata, Pani Dyrektor Kazimiera Ciupa, Kornelia Krzyżanowska, Oliwia Okońska, Wiktoria Abraszek i Julia Marek odczytały „Świteziankę”; Karolina Soboń, Oliwier Kondras, Norbert Cieślik, Sylwia Kondraciuk
i Kinga Gąsior zaprezentowali „Panią Twardowską”; natomiast Hubert Magierka i Marcel Jański – „Rękawiczkę”.
Wspólna lektura utworów Adama Mickiewicza przybliżyła społeczności szkolnej twórczość Wieszcza oraz ideowy i artystyczny charakter polskiego romantyzmu. Narodowe Czytanie zostało przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza – Panią Katarzynę Kata oraz nauczycielkę języka polskiego – Panią Martę Soję.
.
red. KK
NARODOWE CZYTANIE 2021
W piątek 3 września 2021 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience odbyło się Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji Narodowego Czytania objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Uczniowie klas II, III a i III b z dużym zaangażowaniem czytali fragmenty ww. utworu, wcielając się we wcześniej przydzielone role. Sprawiło im to dużo radości, a niektóre kwestie bohaterów rozbawiły młodzież. Każda klasa czytała na innej godzinie lekcyjnej, zachowując zalecenia wynikające z reżimu sanitarnego. Swoją obecnością uświetniła uroczystość Pani Dyrektor Kazimiera Ciupa. Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” zostało przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza – panią Katarzynę Kata oraz nauczycielkę języka polskiego – panią Martę Soję.
GALERIA - kliknij To serce miejscowości Dubienka. - więcej
red. K.K.
fot. M.C.
XVIII WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ
.
MICHAŁ SMYK WYRÓZNIONY NAGRODĄ SUPER TYGODNIA
08 czerwca 2021 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie miał miejsce XVIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Anglojęzycznej.
Celem konkursu było rozbudzenie u uczniów motywacji do nauki języka obcego, rozwijanie artystycznych zdolności uczestników, kreatywności oraz danie im możliwości porównania swoich dokonań z osiągnięciami równie zdolnych kolegów.
W konkursie wzięło udział min. 28 solistów szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego, a Koncert finałowy odbył się w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury.
Uczestnicy WFPA byli oceniani przez jury, w skład którego wchodzili profesjonalni muzycy, dziennikarze, animatorzy kultury i wykładowcy języka angielskiego z województwa lubelskiego.
Nasza szkołę reprezentował niezwykle uzdolniony uczeń kl. IIa Michał Smyk, który wykonał autorską piosenkę pt:. Fair. Za to wyjątkowe i oryginalne wykonanie nasz uczeń uzyskał Nagrodę Super Tygodnia.
Gratulujemy Michałowi nagrody oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych!
Opiekunami ucznia były: p.Beata Rondoś Krasnowska oraz p. Bożena Wintmiller.
.
W Wojewódzkim Konkursie Tłumaczenia Poezji Obcojęzycznej
Kinga Olchowska, uczennica klasy II a, zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Tłumaczenia Poezji Obcojęzycznej, organizowanym przez IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie. Przetłumaczyła wiersz „Wilkommen und Abschied” Johanna Wolfganga von Goethe na język polski. Jakub Lisiuk, tegoroczny absolwent naszej szkoły, otrzymał natomiast wyróżnienie w ww. konkursie. Przetłumaczył na język polski wiersz „Sit Down, Sad Soul”, którego autorem jest Barry Cornwall.
Nasi uczniowie rywalizowali z uczniami szkół ponadpodstawowych z całego województwa. Kingę Olchowską do konkursu przygotowywały: pani Katarzyna Kata – nauczycielka języka niemieckiego oraz pani Jolanta Mazurkiewicz – nauczycielka języka polskiego. Jakuba Lisiuka przygotowywała natomiast pani Bożena Wintmiller – nauczycielka języka angielskiego. Uczniowie naszej szkoły co roku zmagają się z trudną sztuką tłumaczenia poezji angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej, i prawie co roku odnoszą sukcesy. Gratulujemy.
.
red. KK
Konkurs czytelniczy „Booktalking – kreatywnie o książce”
.
Z końcem kwietnia 2021 r. komisja w składzie: p. Katarzyna Kata, p. Marta Soja i p. Marek Celeban wyłoniła zwyciężczynię szkolnego konkursu czytelniczego „Booktalking – kreatywnie o książce”. Została nią Alicja Chudzik (uczennica kl. III), zajmując I miejsce. Alicja nagrała trzyminutowy film w formie wywiadu, zachęcający do przeczytania książki J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wykazała się kreatywnością i grą aktorską, wcielając się w bohaterów książki i osobę przeprowadzającą wywiad. Alicja otrzymała dyplom i atrakcyjną nagrodę – smartwatcha. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
red. KK
„Upoluj swoją książkę”
Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji projektu - „Upoluj swoją książkę” - organizowanego w ramach akcji promującej czytelnictwo „Czytaj PL”, dzięki której uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju mogą zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Zachęcamy do wzięcia udziału w powyższej akcji!
red. KK
.
Wizyta w Bibliotece Publicznej Gminy Dubienka
Dnia 15 października 2020 r. uczniowie klasy II b wybrali się wraz z opiekunami do Biblioteki Publicznej Gminy Dubienka w celu poznania oferty czytelniczej ww. biblioteki. Pani bibliotekarka krótko przedstawiła dostępny księgozbiór i zachęciła młodzież do korzystania z niego.
Powyższe działanie zostało przeprowadzone w ramach współpracy naszej szkoły z Biblioteką Publiczną Gminy Dubienka. Młodzieży towarzyszyły: pani Katarzyna Kata (nauczyciel bibliotekarz i nauczyciel języka niemieckiego) oraz pani Marta Soja (wychowawca klasy II b i nauczyciel języka polskiego).
red. KK