dyplom 6

.

W piątek, 9 lipca br. na terenie jednostki wojskowej przy ul. Saperów 5 w Dęblinie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa absolwentów klas wojskowych z województwa lubelskiego, którzy właśnie ukończyli skróconą służbę przygotowawczą w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe.

.

Na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przysięgę złożyło 70 żołnierzy – absolwentów klas wojskowych z naszego regionu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej - dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, który skierował do żołnierzy słowa uznania i podziękowania za dojrzałą postawę oraz duże zaangażowanie podczas szkolenia. Dyrektor Biura odczytał również list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do składających przysięgę.

Żołnierze składający przysięgę ukończyli trwającą 12 dni służbę przygotowawczą dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Szkolenie odbyło się na przykoszarowym placu ćwiczeń taktycznych Zajezierze, pod okiem instruktorów oddelegowanych z batalionów podległych 2 LBOT. Było to pierwsze tego typu szkolenie w lubelskiej brygadzie i jedno z pierwszych w WOT. Podczas intensywnych ćwiczeń w terenie elewi poznawali tajniki strzelectwa i taktyki, uczestniczyli także w zajęciach z profilaktyki i dyscypliny wojskowej oraz musztry.

Z naszego Liceum  ukończyło służbę przygotowawczą i złożyło przysięgę 4 absolwentów: Alicja CHUDZIK, Marlena CIESIELSKA, Kacper MAREK i Amelia WANDIUK.

Uczeń szer. Kacper MAREK został wyróżniony LISTEM GRATULACYJNYM przez płk Tadeusza NASTAROWICZA - Dowódcę 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

O zainteresowaniu wojskiem, służbie przygotowawczej i planach na przyszłość tak mówili, sami elewi - „Służba przygotowawcza jest dla mnie sprawdzeniem samego siebie i swoich możliwości. Jestem dumny, że mogę założyć mundur, rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Służba przygotowawcza umożliwi mi również wstąpienie do służby zawodowej” – powiedział szer. Kamil Babut z Zespołu Szkół Nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

 Z kolei szer. elew Marianna Stelmach z 14 Liceum Ogólnokształcącego w ZSO Nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie powiedziała - „Moje zainteresowanie wojskiem zaczęło się w szkole. Służba przygotowawcza daje mi możliwość rozwijania nabytych umiejętności. Planuję rozpocząć studia wojskowe na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a później wstąpić do służby zawodowej w WOT. Misja piątego rodzaju sił zbrojnych wpisuje się w moją ideę pomocy lokalnej społeczności. Wyobrażenia o służbie wojskowej całkowicie pokryły się z tematyką zajęć, które prowadziła świetnie przygotowana merytorycznie kadra".

16 Skrócona służba przygotowawcza adresowana jest specjalnie do absolwentów klas wojskowych. W tym roku14 korzystają z niej absolwenci III edycji programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Od 2021 roku trwa ona 12 dni. Szkolenie kończy egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę oraz uroczystą przysięgą wojskową. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci stają się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Warto dodać, że skrócona służba przygotowawcza jest propozycją dla ochotników.

Program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe działa od 2017 roku. W nowym roku szkolnym, tj. od września, ruszy jego V edycja. Uczniowie po zakończeniu edukacji szkolnej oprócz odbycia skróconej służby przygotowawczej mogą liczyć m.in. na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Od 2020 roku działa też program Oddziały Przygotowania Wojskowego, który jest docelowym projektem MON dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym. Oba programy koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

GALERIAwięcej


 

.

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły

.

IMG 3980 11 Dzisiaj kończymy rok szkolny 2020/2021, który był pełen niespodzianek, wyzwań i niepewności dla całej naszej społeczności. Na szczęście w dobrym zdrowiu, które jest przecież wartością nadrzędną, dotarliśmy do końca. Dziękuję Wam za wielki wysiłek i zaangażowanie w zgłębianie tajników wiedzy, w zdobywanie nowych umiejętności. Gratuluję wyników w nauce oraz sukcesów wielkich i małych.

Wielkie podziękowania kieruję do Rodziców uczniów naszej szkoły, bo to Oni każdego dnia stanowili dla Was wsparcie na tej krętej, a w ostatnim okresie szczególnie wyboistej, szkolnej drodze do wiedzy.

Dziękuję Nauczycielom, którzy odkrywali w Was talenty, motywowali do działania, zachęcali do wytężonej pracy, abyście byli coraz lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat.

Dziękuję Pracownikom szkoły, którzy dbali o prawidłowe funkcjonowanie naszej placówki. Dziś przyszła pora na chwilę wytchnienia, pora na zasłużony odpoczynek.

Życzę Wszystkim, aby czas wakacji był naprawdę wyjątkowy i przede wszystkim bezpieczny.

.

Dubienka, 25 czerwiec 2021 r.

Dyrektor Zespołu Szkół

mgr Kazimiera Ciupa

IMG 3975 2 IMG 4006 3 IMG 4015 2 IMG 4016 2 IMG 4043 2

GALERIA - kliknij


 

.

25.06.2021r. odbyło się zakończenie roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. 27 WDAK w Dubience. IMG 4032

Uroczystości rozpoczęto o godz. 9.00 mszą w kościele parafialnym, po czym młodzież wraz z wychowawcami udała się na plac szkolny, aby, przy zachowaniu zasad sanitarno-epidemicznych, kontynuować uroczystości.

Klasy kolejno: II A o 10.00, I – 10.10, II B – 10.20 zajmowały po sobie miejsce na placu, by wysłuchać treści pisma skierowanego do nich od Pani Kurator, a przekazanych przez Panią Dyrektor – Kazimierę Ciupę. IMG 3985 Po odczycie uczniowie wyróżnieni świadectwami z czerwonym paskiem oraz dyplomami za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły odebrali nagrody z rąk Pani Dyrektor. Rodzice uczniów natomiast – otrzymali listy gratulacyjne.

Na zakończenie części oficjalnej każdej z klas Pani Dyrektor pogratulowała młodzieży uzyskanych wyników i życzyła uczniom bezpiecznych i udanych wakacji, wyrażając nadzieję, że będziemy mogli spotkać się we wrześniu bez COVID-19 w tle.IMG 4039

Po życzeniach młodzież wraz z wychowawcami rozeszła się do sal, by w zaciszu klas kontynuować rozdawanie świadectw. Pożegnawszy się z opiekunami uczniowie udali się do domów na zasłużone wakacje.

I tak oto pod znakiem COVID-19 i nauczania zdalnego minął kolejny rok nauki. Oby przyszły był lepszy od poprzedniego.

.

Do zobaczenia we wrześniu.

GALERIA - kliknij


 

.

MICHAŁ SMYK WYRÓZNIONY NAGRODĄ SUPER TYGODNIA


IMG 3960 08 czerwca 2021 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie miał miejsce XVIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Anglojęzycznej.
Celem konkursu było rozbudzenie u uczniów motywacji do nauki języka obcego, rozwijanie artystycznych zdolności uczestników, kreatywności oraz danie im możliwości porównania swoich dokonań z osiągnięciami równie zdolnych kolegów.IMG 3953
W konkursie wzięło udział ok. 28 solistów szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego, a Koncert finałowy odbył się w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury.
Uczestnicy WFPA byli oceniani przez jury, w skład którego wchodzili profesjonalni muzycy, dziennikarze, animatorzy kultury i wykładowcy języka angielskiego z województwa lubelskiego.
Nasza szkołę reprezentował niezwykle uzdolniony uczeń kl. IIa Michał Smyk, który wykonał autorską piosenkę pt: "Fair". Za to wyjątkowe i oryginalne wykonanie nasz uczeń uzyskał Nagrodę Super Tygodnia. Gratulujemy Michałowi nagrody oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych!
Opiekunami ucznia były: p.Beata Rondoś Krasnowska oraz p. Bożena Wintmiller.

.

GALERIA - kliknij


 

.

W Wojewódzkim Konkursie Tłumaczenia Poezji Obcojęzycznej149

Kinga Olchowska, uczennica klasy II a, zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Tłumaczenia Poezji Obcojęzycznej, organizowanym przez IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie. Przetłumaczyła wiersz „Wilkommen und Abschied” Johanna Wolfganga von Goethe na język polski. Jakub Lisiuk, tegoroczny absolwent naszej szkoły, otrzymał JLisiuk natomiast wyróżnienie w ww. konkursie. Przetłumaczył na język polski wiersz „Sit Down, Sad Soul”, którego autorem jest Barry Cornwall.

Nasi uczniowie rywalizowali z uczniami szkół ponadpodstawowych z całego województwa. Kingę Olchowską do konkursu przygotowywały: pani Katarzyna Kata – nauczycielka języka niemieckiego oraz pani Jolanta Mazurkiewicz – nauczycielka języka polskiego. Jakuba Lisiuka przygotowywała natomiast pani Bożena Wintmiller – nauczycielka języka angielskiego. Uczniowie naszej szkoły co roku zmagają się z trudną sztuką tłumaczenia poezji angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej, i prawie co roku odnoszą sukcesy. Gratulujemy.

.

GALERIA - kliknij


 

© 2019 Zespół Szkół w Dubience