DSC07130
Dnia 13 czerwca 2017 r. pod kopcem Kościuszki w Uchańce odbyły się Powiatowe Uroczystości z okazji 225. rocznicy Bitwy pod Dubienką.


Przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów delegacje z: powiatu chełmskiego, gminy Dubienka, służb mundurowych i obu szkół w Dubience złożyły wieńce przed pomnikiem Mikołaja Nieczaja – Rusina pochodzącego z tej właśnie miejscowości. Mikołaj Nieczaj był jednym z inicjatorów usypania kopca w 1861 r. podczas patriotycznej manifestacji.


Uroczystości z okazji 225. rocznicy Bitwy pod Dubienką rozpoczęły się Mszą św. odprawioną przez trzech księży: ks. prałata Ryszarda Winiarskiego z Dorohuska, ks. dziekana Piotra Ciećkiewicza i ks. wikarego Kamila Tarasa. Kazanie z patriotycznym przesłaniem wygłosił ks. proboszcz parafii w Dubience - Piotr Ciećkiewicz. Po Mszy wręczono dyplomy i puchary uczniom wyróżnionym w XII Powiatowym Konkursie "Tadeusz Kościuszko - życie i czyny". W klasyfikacji indywidualnej szkół ponadgimnazjalnych nasz uczeń Paweł Martyniuk zajął III miejsce, a Liceum w Dubience - II miejsce w klasyfikacji drużynowej. Piekną część artystyczną przygotowała p. Dorota Ulanicka i p. Grażyna Jarosz, a uświetniły ją występy laureatów I Powiatowego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej: Sylwia Biela z IV LO w Chełmie, zespół Wierzbiczanie z Zespołu Szkół w Wierzbicy, Karolina Mączka i zespół Prima z LO w Dubience. Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Dubienka p. Waldemar Domański wygłosił przemówienie i podziękował wszystkim uczestnikom, a szczególnie Pocztom Sztandarowym.
Zlot młodzieży w Uchańce zakończył się wspólnym poczęstunkiem – organizatorzy zgodnie z tradycją przygotowali dla wszystkich pyszną grochówkę wojskową.

Zobacz zdjęcia! 

© 2015 Zespół Szkół w Dubience