IMG 1736 "To bardzo piękna inicjatywa" - powiedziała znana polska aktorka Ewa Wiśniewska o ogólnopolskiej akcji czytania książek, która jest organizowana w Polsce po raz siódmy. Po "Quo vadis" i "Weselu" przyszedł czas na lekturę  "Przedwiośnia". Powieść, która powstała 94 lata temu, opowiada o pierwszych latach niepodległości w Polsce. Tym samym nie dziwi wybór akurat tej książki w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. 


Młodzież LO w Dubience w dużym skupieniu wysłuchała w piątek 7 września 2018 roku słów Pani Dyrektor Bożeny Wintmiller o Narodowym Czytaniu "Przedwiośnia", zainicjowanym w Warszawie w Ogrodzie Saskim przez parę prezydencką: Agatę i  Andrzeja Dudów. W sumie powieść Stefana Żeromskiego czytało około 70 aktorów, polityków oraz ludzi ze świata kultury, m.in. Grażyna Szapołowska, Antoni Pawlicki, Ewa Wiśniewska, Joanna Trzepiecińska, Wojciech Rogowski, Jolanta Fraszyńska i wielu innych. W LO w Dubience uczniowie klas I – III czytali fragment o „szklanych domach”. Czy książka spodobała się młodym ludziom? Zapytani o to mówili: „To nawet fajna książka”, „Ciekawy był ten pomysł z budowaniem domów ze szkła”, „Przyznam, że powieść zainteresowała mnie”. Te krótkie wypowiedzi uczniów naszego Liceum świadczą, że inicjatywa Narodowego Czytania przynosi wymierne efekty w postaci zachęcania młodych ludzi do lektury książek w wersji papierowej. „Żadna książka elektroniczna nie zastąpi przyjemności trzymania książki w rękach i zapachu papieru, szczególnie świeżego” – stwierdziła cytowana już aktorka Ewa Wiśniewska.

 

 


A zatem serdeczne podziękowania paniom bibliotekarkom – p. Anicie Poliwczak i p. Katarzynie Kata – oraz polonistce p. Jolancie Mazurkiewicz za przygotowanie Narodowego Czytania „Przedwiośnia” w LO w Dubience, a Pani Dyrektor Bożenie Wintmiller - za bardzo piękne słowa wprowadzenia do lektury powieści Stefana Żeromskiego.

© 2021 LO w Dubience, email: serwis@lodubienka.pl